Foto: Arlandastad Golfklubb

Europa tour-kval på Arlandastad

Arlandastad Golfklubb arrangerar kval till Europa-touren just nu, en tävling som pågår till 16:e september.

Efter två års inställda tävlingar på grund av pandemin så är det dags för DP World Tour, ett kval till Europatouren. Tävlingen lockar närmare 100 deltagare från hela världen. I startfältet finns bland annat Pelle Edberg, Magnus A Carlsson, Oliver Gillberg, Felix Pålson samt Jonas Blixt som är före detta PGA-tourspelare.
– Vi har tidigare arrangerat Scandinavian Masters, är en anläggning i toppklass nära Arlanda & vi har ett långt samarbete med DP World tour tidigare European Tour. Nu är det tredje gången som vi arrangerar ett kval och fler kommer det att bli. Dialog om större tävlingar i framtiden är också aktuellt, säger Simon Tibell från Arlandastad Golf.

Det finns inga lokala spelare i tävlingen men ett flertal från Stockholmstrakten. En del publik väntas också, speciellt när Jonas Blixt och Pelle Edberg är ute på banan.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.