Foto: Pressbild

EU-möten var trygga och säkra

Polisen meddelar att alla möten under Sveriges ordförandeskap i EY genomförts tryggt och säkert.

Scandinavian XPO var centralpunkten för Sveriges ordförandeskap i EU. Här genomfördes över 100 möten under sex månader. Flera andra möten ägde rum runt om i kommunen, bland annat Steninge slott. Polisen meddelar att samtliga möten skedde tryggt och säkert.
– Vi har hanterat ett stort antal möten och tillsammans med regionerna har vi arbetat för att genomföra dem tryggt och säkert, säger Per Engström, kommenderingschef för nationella särskilda händelsen Consilium.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening