EU-toppmöten ska hållas på XPO nästa år och i och med det kommer hållplatsen vid XPO att flyttas.
Resande till XPO (gamla Eurostop) får kliva av 90 meter längre bort istället på grund av ett stort antal EU-möten som ska hållas i XPO i januari till och med juni. Från och med 6 januari flyttas hållplatsen för buss 571 och 571x. Detta som ett led i att anpassa området för transporter som behöver göras till området. Regeringskansliet är arrangör för mötena men Sigtuna kommun är som värdkommun i allra högsta grad involverade i arrangemangen ur fler aspekter.
Notiser Från och med den 18 februari 2025 skärps reglerna för eldning av trädgårdsavfall. Enligt den nya lagen måste fastighetsägare i första hand kompostera eller lämna sitt avfall till en återvinningscentral.
Notiser Hösten 2026 slår JENSEN upp dörrarna till en ny grundskola för F–9 i Steninge, Sigtuna kommun. Skolan har redan väckt stort intresse och har närmare 500 elever i kö.
Blåljus Med båtsäsongen i full gång ökar även risken för stölder. Polisen uppmanar nu båtägare att vara extra vaksamma och ta till åtgärder för att förhindra brott.
Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i takt med att värnplikten byggs ut. I år kallas 131 ungdomar från Sigtuna kommun, vilket motsvarar var sjätte 18-åring.
Blåljus Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.