Foto: Trafikverket

Erikssundsbron har öppnat

Erikssundsbron utanför Sigtuna är nu öppen sedan natten mot 14 juli.

Under två år har nya Erikssundsbron byggts parallellt med den gamla och som förbinder Sigtuna med Upplands-Bro. Den gamla bron byttes ut på grund av att den uppnått sin tekniska livslängd. Med den nya bron är det också säkrare och smidigare att komma över samtidigt som det finns en plats för gång- och cykeltrafikanter med en bred gång- och cykelväg. Nya bron är även öppningsbar för större båtar som den förra bron.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening