Jonas Eriksson investerar i en fotbollsanläggningFoto: montage/märsta.nu

Eriksson investerar i Stockholms största fotbollshall – i Väsby

Prologis, ledande inom logistikfastigheter globalt, har tecknat ett nytt hyresavtal med Ultimate Football AB, ett företag grundat av entreprenörerna Jonas Eriksson, Shervin Razani och Jacob de Geer, för att etablera Stockholms största inomhusfotbollscenter.

Centret, som kommer att täcka 6 200 kvadratmeter, är beläget i Upplands Väsby och planeras möta den stora efterfrågan på inomhusfotbollsanläggningar i regionen. När verksamheten är i gång förväntas den ta emot över 10 000 besökare och ungdomsspelare varje månad.

Ultimate Football AB, startat av de tre entreprenörerna där sigtunabon Jonas Eriksson är känd från bland annat Draknästet och har bakgrund som internationell fotbollsdomare, satsar på att skapa en plattform för utveckling av unga spelare i en modern miljö. Anläggningen kommer att inkludera tre fotbollsplaner, specialiserade träningsområden, bastu och omklädningsrum, samt en lounge och läktare för åskådare.
– Vår vision med Ultimate Football är att skapa en plats där unga spelare kan utvecklas, förbättra sina färdigheter och njuta av sporten i en toppmodern miljö. Tack vare samarbetet med Prologis har vi en anläggning som inte bara möter den höga efterfrågan utan även erbjuder en unik plattform för ungdomsutveckling, säger Jonas Eriksson, medgrundare av Ultimate Football AB.

För Prologis innebär projektet ett steg in på sport- och samhällsområdet. Andreas Berggren, Leasing Manager på Prologis Nordics, är nöjd över samarbetet och möjligheten att skapa långsiktigt samhällsvärde genom inomhuscentret.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening