På onsdag blåser Jonas Eriksson till spel mellan Portugal-Wales. Det blir Jonas tredje match i turneringen. Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Eriksson får en semifinal

Det blir en semifinal för sigtunabon Jonas Eriksson i EM, därmed blir det troligtvis ingen final för sigtunabon.

Det var ett tag sedan Jonas Eriksson dömde i EM, han har stått över åttondelsfinaler och kvartsfinaler. Men nu får han ta hand om semifinalen mellan Wales-Portugal. Den moraliska finalen mellan Frankrike-Tyskland har ännu inte fått sitt domarteam offentliggjort. Jonas Eriksson hade inför turneringen hoppats på en final men att få döma en semifinal i EM är inte heller fy skam. Matchen spelas på onsdag och sänds i TV4 med start klockan 21.00.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.