Foto: Sigtuna GK

Erik Björling från Sigtuna GK klar för Teen Cup-final

Erik Björling från Sigtuna Golfklubb (GK) säkrade sin plats i finalen av Teen Cup efter en imponerande seger i särspel på Saltsjöbadens GK, där han noterade 73 slag. Nu är han redo att tävla i riksfinalen på Sotenäs GK.

Teen Cup är en unik idrottstävling, både i omfattning och form. Tävlingen börjar som en breddtävling på klubbnivå, öppen för alla ungdomar upp till 16 år. Men när tävlingen går mot sitt slut och det är dags för finalspel, ändrar den karaktär till en hård kamp mellan de bästa spelarna i respektive åldersklass om titeln ”bäst i Sverige”.

Riksfinalen spelas den 31 augusti och 1 september på Sotenäs GK, som ligger på Önna, nära Hunnebostrand. Golfklubben, med sin 18-hålsbana är ett populärt resmål för golfentusiaster. Erik Björlings framgång markerar ett spännande steg i hans golfkarriär, och hans prestation på Saltsjöbadens GK visar att han är en stark kandidat i kampen om att bli bäst i Sverige.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.