Foto: Sigtuna GK

Erik Björling från Sigtuna GK klar för Teen Cup-final

Erik Björling från Sigtuna Golfklubb (GK) säkrade sin plats i finalen av Teen Cup efter en imponerande seger i särspel på Saltsjöbadens GK, där han noterade 73 slag. Nu är han redo att tävla i riksfinalen på Sotenäs GK.

Teen Cup är en unik idrottstävling, både i omfattning och form. Tävlingen börjar som en breddtävling på klubbnivå, öppen för alla ungdomar upp till 16 år. Men när tävlingen går mot sitt slut och det är dags för finalspel, ändrar den karaktär till en hård kamp mellan de bästa spelarna i respektive åldersklass om titeln ”bäst i Sverige”.

Riksfinalen spelas den 31 augusti och 1 september på Sotenäs GK, som ligger på Önna, nära Hunnebostrand. Golfklubben, med sin 18-hålsbana är ett populärt resmål för golfentusiaster. Erik Björlings framgång markerar ett spännande steg i hans golfkarriär, och hans prestation på Saltsjöbadens GK visar att han är en stark kandidat i kampen om att bli bäst i Sverige.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening