Ericssons center i RosersbergFoto: PressbildEn av serverhallarnaFoto: Pressbild
Ericssons center i Rosersberg levererar överskottsvärme
Fortum Värme och Datacenter i Rosersberg AB har tecknat ett avtal leverera kyla och värmeåtervinning från Ericssons datacenter i Rosersberg.
Redan när Ericssons datacenter i Rosersberg invigdes fanns planer på att leverera överskottsärmen till fjärrvärmenätet. Nu har man startat ett bolag för saken, Fortum Värme och Datacenter i Rosersberg AB. Överskottsvärmen räcker enligt ett pressmeddelande till att värma 15 000 lägenheter. Återvinningen av värmen väntas också minska koldioxidutsläppen med motsvarande 4800 ton/år. – Vi arbetar hårt för att få fler datahallar till Stockholm och för att få fler att återvinna sin spillvärme via Öppen Fjärrvärme. Stockholm har närheten till ICT och fjärrvärmenätet vilket är stora fördelar, säger Ola Axelsson affärsutvecklare på Fortum Värme.
Ericssons datacenter byggs ut successivt och en ny del väntas stå klar hösten 2017. När den delen är byggd väntas de aktuella siffrorna om värmeåtervinning konkretiseras. Fortum, som äger Bristaverket, har ett koncept för att återvinna värme från verksamheter med överskottsvärme. Konceptet Öppen Värme bidrog under 2015 till att värma 600 lägenheter i Stockholm.
Näringsliv Flera förare som kör för det appbaserade taxibolaget Bolt uttrycker nu skarp kritik mot hur bolaget fördelar ersättningen för utförda körningar.
Näringsliv Under juli månad registrerades fyra nya företagskonkurser i kommunen. Det största av de berörda bolagen hade en omsättning på fem miljoner kronor och åtta anställda.
Näringsliv Linda Åmand blir ny verkställande direktör för Sigtuna Vatten & Renhållning AB (SIVAB). Hon tillträder tjänsten den 6 oktober och ersätter Johan Stock som under många år arbetat i SIVAB men även inom Miljö- och hälsoenheten.
Näringsliv Arlandastad Group redovisar ett halvårsresultat som visar ökad affärsaktivitet och nya avtal. Intäkterna för första halvåret 2025 uppgick till cirka 170 miljoner kronor, med ett resultat på 16,8 miljoner kronor.
Näringsliv Arlanda fortsätter att växa. Under årets andra kvartal ökade både antalet utrikesresenärer och intäkterna, samtidigt som flera nya flyglinjer etablerats.
Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.
Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.
Näringsliv Sommaren har hittills bjudit på regn och lågtryck över stora delar av landet – något som nu märks tydligt i bokningsstatistiken från researrangören Ving.
Näringsliv Valutaväxlaren FOREX stärker sin närvaro på Arlanda flygplats genom att öppna en ny butik i avgångshallen i Terminal 5 – före säkerhetskontrollen. Det blir företagets fjärde butik på flygplatsen och markerar en återkomst till denna del av terminalen.
Näringsliv BMW har förlängt sitt hyresavtal i Arlandastad till 2029 och utökar samtidigt sina lokaler till cirka 1 200 kvadratmeter. Företaget har bedrivit utbildning för bilar och motorcyklar i området sedan 2010.
Ekonomi Bilister i Sigtuna kommun betalar mer för sin bilförsäkring än bilägare i samtliga åtta grannkommuner. Det visar en ny undersökning från Compricer.
Näringsliv Ett franskt filmteam besökte i veckan Sigtuna för att spela in ett reportage om den populära restaurangen The Hairy Pig i Gamla stan – och det lokala samarbetet med Sigtuna Gin.
Näringsliv Den uppmärksammade upphandlingen om omsorgsresor i Sigtuna kommun har överklagats. Därför kommer Cabonline att fortsätta köra under hösten 2025.
Näringsliv Michael Harvey, styrelseordförande för branschorganisationen Taxiföretagen och tidigare kommunpolitiker för Kristdemokraterna i Sigtuna, går nu ut till försvar för taxibolaget Bolt efter den kritik som riktats mot företagets upphandling av skolresor i kommunen. Harvey menar att påståendena som framförts i media och av lokala politiker bygger på felaktiga uppgifter och ger en missvisande bild av taxibranschen.