Foto: Skärmdump/SVT

Engelska fotbollsentusiaster i Rosersberg

Förra veckan besökte ett antal engelska fotbollsentusiaster Rosersberg för att se deras match som en del av en intensiv fotbollshelg kallad Groundhopping.

Groundhopping var i kommunen igen. Ett antal engelska fotbollsentusiaster åker runt för att se matcher fredag-söndag. För ett par år sedan såg de även Märsta IK:s match. Denna gång var de i Rosersberg för att se hemmalagets möte mot Fanna (1-1). Några av medlemmarna i Groundhopping ska ha varit på över 4500 arenor, de flesta dock kring 2000 arenor.

Se SVT:s inslag om besöket i Rosersberg bland annat (OBS! Extern länk)

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.