Under eftermiddagen krockade flera bilar på Vassundavägen norr om Märsta.
En seriekrock med flera fordon inträffade på Vassundavägen i Märsta under onsdagseftermiddagen. Räddningstjänsten larmades strax efter klockan 16 och totalt ska fyra personbilar ha varit inblandade i olyckan, rapporterar UNT.se
Tre av fordonen fanns kvar på platsen när räddningstjänsten anlände, och en person omhändertogs med skador. Vid klockan 17 var räddningsarbetet avslutat, och en person fördes till sjukhus.
Nyheter Trots flera anmälningar som kopplade en lokal uppfödare till 36 övergivna raskatter i Märsta, valde Länsstyrelsen i Stockholm att inte göra någon polisanmälan – i strid med djurskyddslagen, rapporterar Kalla fakta.
Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.
Blåljus En man har gripits misstänkt för mordet på den kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Det bekräftar polisen för TV4 Nyheterna.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sigtuna/Väsby/Sollentuna rapporterar att de senaste dagarna kommit i kontakt med ett stort antal ungdomar som varit så berusade att de behövt sjukhusvård.
Politik Mälardalsrådet uppmanar regeringen att klubba igenom satsningarna i den nya infrastrukturplanen som inkluderar Arlanda, Ostlänken E4 och Märsta station.
Ung & Student Under lördagen arrangerades Harvest Day, en höstmarknad, i Stadsängarna. Ett event som Internationella Engelska skolans personal och elever arrangerade.
Blåljus Polisen i Stockholms län varnar för en ny våg av så kallade ”vodkabilar”, efter att flera minderåriga hittats svårt medtagna under fredagskvällen. Ungdomar har förts till sjukhus från bland annat Nacka och Tyresö.