Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

En person till sjukhus efter påkörning

En person fick föras till sjukhus efter att ha blivit påkörd vid 18.30-tiden.

En personbil körde på en gångtrafikant vid 18.30-tiden på Valstavägen. Personen fördes till sjukhus med ambulans och var vaken och talbar. En anmälan om vårdslöshet trafik och vållande till kroppsskada upprättades.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.