Foto: Pressbild/Håll Sverige Rent

En nedskräpningsbot i kommunen

För snart ett år sedan infördes böter för den som skräpar ner och 55 böter har delats ut i länet, dock bara en i Märsta.

SVT Stockholm rapporterar att det delats ut 55 böter för nedskräpning runt om i länet. Sedan nyår kan man få en bot på 800 kronor om man skräpar ner. Flest böteslappar har delats ut i Spånga/kista och ett fåtal i centrala Stockholm. I Sigtuna kommun har en bot utfärdats, det är en person som skräpat ner på Tingvallavägen. Under hela 2021 var det fyra böter som delades ut och under 2020 var det 15 stycken. Man kan få en bot om man exempelvis kastar småskräp som fimpar.
valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.