Foto: Pressbild/Håll Sverige Rent

En nedskräpningsbot i kommunen

För snart ett år sedan infördes böter för den som skräpar ner och 55 böter har delats ut i länet, dock bara en i Märsta.

SVT Stockholm rapporterar att det delats ut 55 böter för nedskräpning runt om i länet. Sedan nyår kan man få en bot på 800 kronor om man skräpar ner. Flest böteslappar har delats ut i Spånga/kista och ett fåtal i centrala Stockholm. I Sigtuna kommun har en bot utfärdats, det är en person som skräpat ner på Tingvallavägen. Under hela 2021 var det fyra böter som delades ut och under 2020 var det 15 stycken. Man kan få en bot om man exempelvis kastar småskräp som fimpar.
Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.