Polisen grep en person i ett utpressningsärende i ValstaFoto: Jamshid Jamshidi
En gripen i utpressningsfall
Anledningen till insatsen i Valsta igår var ett utpressningsärende där en person vägrat betala en skuld, uppger Aftonbladet.
Vid 18.30-tiden gick insatsstyrkan in i en lägenhet i Valsta och grep en person enligt uppgift till märsta.nu. Polisen var förtegen om omständigheterna under kvällen men Aftonbladet skriver på söndagsmorgonen att det handlade om ett utpressningsärende där en person vägrat betala en skuld. – Jag kan bekräfta att det rör sig om ett utpressningsärende men i övrigt hänvisar jag till förundersökningssekretess, säger stationsbefälet Ulf Palmquist till Aftonbladet.
Palmqvist bekräftar även att en person frihetsberövats men vill inte uttala sig om detaljerna. Målsäganden ska ha hotats med ett avsågat hagelgevär för att denne vägrade betala en skuld.
Nyheter En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Nyheter En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Nyheter Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Nyheter Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Nyheter Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.