Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

En gripen för stöld på Ekillaskolan

Under tidig morgon bröt sig tre personer in i Ekillaskolan och försökte stjäla en tv men avbröts av väktare som sedan kunde gripa en av gärningsmännen.

Klockan 4.14 gick larm på Ekillaskolan om inbrott. Väktare kunde via monitorer se att det rörde sig tre personer i skolan och var snabbt på plats. De tog gärningsmännen på bar gärning då de bar på en tv. Två undkom medan en tredje greps, de sprang sedan mot Tingvalla. Polis anlände med hundpatrull men man lyckades inte spåra upp några fler. Enligt uppgift fick gärningsmännen inte med sig något från inbrottet men det stökades till inne på några arbetsrum. Tjuvarna ska också ha varit inne i sporthallen enligt Polisen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.