Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

En gripen för stöld på Ekillaskolan

Under tidig morgon bröt sig tre personer in i Ekillaskolan och försökte stjäla en tv men avbröts av väktare som sedan kunde gripa en av gärningsmännen.

Klockan 4.14 gick larm på Ekillaskolan om inbrott. Väktare kunde via monitorer se att det rörde sig tre personer i skolan och var snabbt på plats. De tog gärningsmännen på bar gärning då de bar på en tv. Två undkom medan en tredje greps, de sprang sedan mot Tingvalla. Polis anlände med hundpatrull men man lyckades inte spåra upp några fler. Enligt uppgift fick gärningsmännen inte med sig något från inbrottet men det stökades till inne på några arbetsrum. Tjuvarna ska också ha varit inne i sporthallen enligt Polisen.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.