Polis utreder en misshandel i ValstaFoto: Magnus Granhagen

En gripen för mishandel i Valsta

En kvinna misshandlades ute vid Kungshörnet vid 17.30 och en misstänkt greps vid Buregatan: - Polis har gripit en man ute på gatan, säger ett vittne till märsta.nu

Polisen bekräftar en misshandel i Valsta under kvällen. Ett vittne uppger för märsta.nu att en person fördes in i en polisbil för vidare utredning medan polis satt med en annan person på gatan för att ta upp anmälan. Ingen person ska ha skadats i samband med misshandeln. Polisen var inledningsvis förtegna kring händelsen men skriver på sin hemsida att ett vittne såg en man slå en kvinna och ringde in om saken. Polisen har pratat med målsägande, vittne samt gripit den misstänkte.

Daniel Iskander
Jamshid Jamshidi

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.