Polisen gjorde tillslag på flera adresser i MärstaFoto: MMS-Bild/Tess

En gripen efter tillslaget i Märsta

Polisen har under dagen genomför flera tillslag i kommunen med koppling till sprängningen i Märsta.

Polisen har enligt uppgift till märsta.nu gjort flera tillslag i Märsta med anledning av sprängningen. I samband med ett av dessa var man inne i en lägenhet och en källare. Polisen ska ha sökt personer som sedan tidigare är kända och dömda för brott.

Under kvällen bekräftade även polisen att en person i 20-årsåldern anhållits skäligen misstänkt för allmänfarlig ödeläggelse. Polisen kommer inte att ge några kommenterar i ärendet för att inte äventyra den pågående utredningen.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.