Polisen gjorde tillslag på flera adresser i MärstaFoto: MMS-Bild/Tess
En gripen efter tillslaget i Märsta
Polisen har under dagen genomför flera tillslag i kommunen med koppling till sprängningen i Märsta.
Polisen har enligt uppgift till märsta.nu gjort flera tillslag i Märsta med anledning av sprängningen. I samband med ett av dessa var man inne i en lägenhet och en källare. Polisen ska ha sökt personer som sedan tidigare är kända och dömda för brott.
Under kvällen bekräftade även polisen att en person i 20-årsåldern anhållits skäligen misstänkt för allmänfarlig ödeläggelse. Polisen kommer inte att ge några kommenterar i ärendet för att inte äventyra den pågående utredningen.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.