Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

En bostad kan tydligen vara hur liten som helst, det gäller bara att blunda

Mats Weibull (M) skriver i sin insändare ”Nej en bostad kan inte vara hur liten som helst". Mot bakgrund av de uppgifter som nu framkommit ska kommunens bygglovsenhet ta upp frågan om en förnyad tillsyn på fastigheten vilket ska beslutas i närtid.

Först nu efter vår insändare verkar det som att Mats Weibull (M) tänker starta en undersökning gällande dessa bostäder. Mats Weibull fick i februari 2021 en anmälan om att det på Tingvallavägen 11 verkade vara fast boende. Anmälaren säger sig ha sett lekande barn och tvätt på tork där, och det finns misstanke om att folk bor permanent där. Om man gjort en kontroll på plats, hade man kunnat se att det satts upp brevlådor där. Vilket borde stärkt misstanken om permanentboende, någon sådan kontroll har inte gjorts.

Den som har minsta kännedom om byggnaden borde inse att det knappast kan vara lämpligt att bo där permanent. Det finns ju inga fönster annat än på affärslokalerna som är ut mot gatan. Detaljplanen tillåter inte bostäder på fastigheten, det finns bara godkännande för handel. Ändå så sker ingen kontroll på plats, för att ta reda på om det finns bostäder där. Hur är det möjligt att Mats Weibull inte tog anmälan på större allvar våren 2021? Finns det misstanke om att barn far illa, är man enligt Barnkonventionen skyldig att agera. Trots det gör man inte besök på den aktuella fastigheten för att ta reda på hur det ligger till.

Vi mejlade påminnelse till Mats Weibull 1 september 2021, inte heller det resulterade i någon åtgärd. Om inte vi i Hyresgästföreningen gjort jobbet åt kommunen, besökt platsen och offentliggjort vad vi sett, vad hade då hänt? Hade Mats Weibull (M) då beslutat om ny tillsyn? Svaret ger Mats Weibull själv i sin replik ”Mot bakgrund av de uppgifter som nu framkommit”. Det är uppgifter som man från kommunens sida borde tagit fram redan våren 2021.
Efter vårt avslöjande kan man inte längre låta bli att agera, ansvar för det inträffade borde utkrävas av de som försatt småbarnsföräldrar med sina barn i denna situation.

Man kan undra om det finns fler likande bostäder i kommunen? Eftersom bostadsbristen är stor, så vi befarar att det finns fler liknade fall.

Slutligen Mats Weibull, vi vet vad som gäller för bostäder, frågan var retorisk.

  • Hyresgästföreningen Sigtuna
    Hans Törnqvist
    Ordförande

Läs mer: En bostad kan inte vara hur liten som helst

Läser mer: Kan en bostad vara hur liten som helst

Starkt stöd kräver rätt modell

Insändare Det finns mycket att undra om hur den nya fördelningsmodellen för förskolor och grundskolor påverkar respektive enheters möjlighet att nå sina mål. Majoritetens löfte om att den ska utvärderas och vid behov justeras välkomnas, det kommer vi bevaka noga. Den överskuggande orsaken till förändringen var att stärka grundfinansieringen, något man kan göra även utan att minska på den socio-ekonomiska ersättningen.

Den nya modellen stärker stödet

Insändare Vi håller med Socialdemokraterna (S) om att det krävs krafttag i politiken för att klara skolans kompensatoriska uppdrag. Och det är precis det vi tar när vi ifrågasätter gamla modeller och tar in expertis för att forma en ny och mer träffsäker resursfördelningsmodell.

Säkrare bedömning för rätt stöd

Insändare I slutet av 2024 beslutades det att ändra det kommunala stödet till förskolor och grundskolor från januari 2025. Den nya modellen för resursfördelning togs fram av ett konsultbolag på uppdrag av den sittande majoriteten.

M-SD-styret vill exploatera naturområde vid Aspvägen

Insändare Moderaterna, Sverigedemokraterna och Samling för Sigtuna vill ge grönt ljus för 50 villor i naturområdet norr om Aspvägen i Märsta. Återigen ignorerar det politiska styret både kompetensen i kommunens egen förvaltning och kommuninvånarnas behov och åsikter.

repliken: Valfrihet ger kvalitet och långsiktig hållbarhet

Insändare David Lundqvist (S) inleder sin fråga om vårdbolagen i Sigtuna kommun med att hänvisa till maktskiftet 2017. Det vill säga då Kristdemokraterna (KD) tillsammans med Moderaterna (M) med flera under pågående mandatperiod fick kliva in och ta ansvar efter Socialdemokraternas kollapsade styre.

Nöjda med bolagsvinsterna från äldreomsorgen, M, KD, SfS och SD?

Insändare Fram till maktskiftet hösten 2017 gick Sigtuna kommun in för att sköta vård- och omsorgsverksamheten i egen regi. Äldre-, LSS- och socialpsykiatriomsorgen sköttes av kommunförvaltningens egna enheter. Sen har aktiebolag tagits in som utförare. Är M, KD, SfS och SD nöjda med dessa bolags vinstuttag?

Kommuner har ett ansvar för ett tryggare samhälle

Insändare Brottsligheten och den upplevda otryggheten är ett stort problem för företagen i Stockholms län. Nästan fyra av tio stockholmsföretag uppger att de har utsatts för brott under de senaste 12 månaderna. Dessa brott orsakar inte bara stora ekonomiska förluster utan leder också till otrygghet för personal och kunder. I Sigtuna uppger 60 procent av företagen att de önskar att kommunen prioriterar arbetet med min minskad brottslighet och ökad trygghet för att förbättra det lokala företagsklimatet.

Tack Sigtuna kommun

Insändare I och med senaste fullmäktige har jag avsagt mig alla mina politiska uppdrag då jag ska flytta från kommunen. Texten nedan är en del från mitt avslutningsanförande:

repliken: Martin behöver inte oroa sig

Insändare Martin Jansson beskriver sin oro för utvecklingen på bostadsmarknaden. Vi kan lugna Martin. Den oro han upplever grundas uppenbarligen på ett antal olika missförstånd eller på ren okunnighet.

Barnen och skattebetalarna blir förlorarna

Insändare Utbildningsförvaltningen varnar för att våra kommunala skolor får högre kostnader och svårt att rekrytera lärare. Trots det anser M-SD-KD-SfS-styret att en stor, vinstdrivande skolkoncern är ett välkommet tillskott i kommunen.

slutreplik: Kommunledningen drunknar i felkalkyler

Insändare Kära kommuninvånare och skattebetalare. Gå inte på kommunledningens bluffkalkyl om att simhallarna kostar 30 miljoner kronor per år. De glömmer nämligen att redovisa intäkterna. Deras kalkyl är därför långt ifrån vattentät.

Vi har rätt att bo här

Insändare Som nyvald vice ordförande för Hyresgästföreningen Sigtuna vill jag vädja till alla hyresgäster att vara vaksamma på vad som händer när kommunen ombildar hyresrätter till bostadsrätter.

repliken: Magplask av Socialdemokraterna

Insändare Att främja folkhälsan är viktigt och det är därför kommunledningen investerar 185 miljoner kronor i årets budget för att renovera, bygga ut och bygga nya anläggningar runtom i kommunen.

Låt fler Sigtunaelever driva företag i skolan

Insändare Stockholmsregionen behöver fler företagare. Det är i företagen som välstånd, innovationer och arbetstillfällen skapas – allt det som gör vardagen bättre för oss alla. Fler företagare i Stockholms län skulle stärka den lokala ekonomin och bidra till levande samhällen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening