Foto: Genrebild

En av fyra jobbar fortfarande hemma

Googles data över kommuninvånarnas rörelsemönster visar på fortsatt isolering jämfört med före pandemin.

Folk rör sig alltjämt ute mindre än jämfört med tiden innan Corona för över ett år sen. Dock är det en liten uppåtgående trend senaste veckorna när det gäller shopping samt att arbetsplatsen går upp från extremt låga siffror i månadsskiftet mars/april till att nu vara på 24 procent under det normala, det innebär att 1 av 4 jobbar hemma idag. Antalet resenärer via Märsta station har minskat med 68 procent och ligger på liknande nivå de senaste 45 dagarna. Besöken i parker har minskat med nästan 40 procent jämfört med innan pandemin enligt de senaste siffrorna från 23:e april.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.