Foto: Wikipedia

Elva olympier från Sigtuna kommun

Idag invigs OS och Sigtuna kommun har faktiskt producerat hela elva olympier, den senaste var handbollsmålvakten Madeleine Gustafsson.

När OS i Paris invigs, riktas strålkastarljuset mot Sigtunas bidrag till olympiska spel genom åren. Sigtuna kommun har producerat elva olympier, som tillsammans satt kommunen på kartan inom olika sporter. Dessa idrottare har representerat Sigtuna både i sommar- och vinter-OS, med sex deltagare i sommar-OS och fem i vinter-OS.

Bland de mest framstående olympierna från Sigtuna finns Håkan Södergren, som har deltagit i två olympiska spel och vunnit två bronsmedaljer i ishockey: en i Calgary 1988 och en i Sarajevo 1984. Ishockey är den vanligaste sporten bland Sigtunas olympiska deltagare, med tre ishockeyspelare.

Den historiska listan över Sigtunas olympier sträcker sig från Gunnar Björk och Ivar Lundberg, som tävlade i Stockholm 1912, till Madeleine Gustafsson, som deltog i Peking 2008. Dessa atleter har genom sina prestationer bidragit till att sätta Sigtuna på den internationella sportkartan.

Källa: Newsworthy

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening