Foto: Pressbild

Elstödet betalas ut i februari

Försäkringskassan meddelar att elstödet ska betalas ut med start efter 20:e februari.

Ett nytt betalningssystem för att betala ut elstödet har byggts upp hos Försäkringskassan för att hantera elstödet till elkonsumenterna.
– Vi har lyckats skapa detta på oerhört kort tid. En annan bra sak är att systemet kommer kunna återanvändas, inte bara för nästa utbetalning av elstöd utan även för andra slags krisstöd om det skulle behövas i framtiden, säger Försäkringskassans generaldirektör Nils Öberg.

Utbetalningarna omfattar mellan 16-17 miljarder kronor till 4,3 miljoner hushåll. Man behöver ansluta sitt konto till Swedbank för att få ut pengar. Man behöver inte ha ett Swedbank-konto men det behöver anmälas till Swedbank vilket konto man har i annan bank. Utbetalningarna ska börja landa på kundernas konto efter 20:e februari.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening