1:a september är det slutkört med elsparkcykel på gångbanor och trottoarer.

Elsparkcyklar förbjuds på trottoarer

Fån 1:a september är det förbjudet att köra elsparkcykel på trottoarer och gångbanor.

Der blir från 1 september förbjudet att köra elsparkcykel på trottoarer och gångbanor, dessutom får man inte parkera cykeln på trottoar. Flera medier rapporterar om nyheten, bland annat Dagens Nyheter. Den som trots allt kör elsparkcykel på trottoaren riskerar böter. Körning på gångbanor är ett problem då det försvårar framkomlighet och kan orsaka olyckor.
– Genom beslutet har vi liknande regler för elsparkcyklar som gäller vanliga cyklar och elcyklar. Jag är övertygad om att det kommer vara regler som kommer att välkomnas, uppger infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) för DN.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.