Elliot Duvert med två av sina guldmedaljer. Foto: Insändarbild
Elliot nära världsårsbästa i höjdhopp
Märstakillen Elliot Duvert deltog med sin klubb Tureberg på Väsbyspelen och Stockholms Öppna UDM och tog tre guld på de fem grenar han ställde upp i.
Det blev storslam för Elliot Duvert, 14, när han tävlade på Vilundavallen i Väsby trots att förutsättningarna med regn och blåst inte var ultimata. Det som stack ut mest enligt pappa Johnny var resultatet i höjd där han trots vädret tog sig över 184 cm, ett tävlingsrekord och nu är han även Sverigeetta i sin åldersgrupp. Han försökte tangera Melwin Lycke Holms (Stefan Holms son) personliga rekord på 188 (även världsetta åldersklassen) och var nära att lyckas. Målet är i år att ta sig över 190 och därmed bli bäst i världen för P14.
Samtliga bröderna Duvert är mångkampare och starka i de flesta grenar. Theodor och Kevin tävlade förra helgen i USM i Falun och JSM i Gävle. Theodor fick med sig ett brons i spjut och Kevin som inte tävlat på grund av fotproblem på två år tog 196 i höjd.
I och med Elliots resultat är han nu med på Sverigelistorna i hela sex grenar. Guld tog han förutom i höjd även i spjut och stav. Han tog även brons i häck samt kom fyra på diskus.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.
Fotboll Rosersbergs IK besegrade Enköping United med 4–2 i säsongens näst sista omgång. Segern innebär att Rosersberg fortfarande har chans att vinna serien inför avslutningen nästa helg.