Elias Hadaya vid en fotbollsturnering i Sigtuna för några år sen. Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Elias kan få chansen i Syriens landslag

Målvaktstalangen Elias Hadaya från Märsta är på väg att provspela för Syriens landslag: - Jag har fått en inbjudan och det som är planerat är att jag inom snar framtid ska träna med laget och representera dem i matcher, berättar Elias för märsta.nu

Elias Hadaya är en del av Superettaledaren AFC Uniteds trupp. Därför var han tvungen att nyligen tacka nej till en inbjudan att testa med det syriska landslaget. Men det lär komma fler chanser:
– Jag har fått en inbjudan och det som är planerat är att jag inom snar framtid ska träna med laget och representera dom i matcher. Vilken landskamp är ännu inte klart, berättar han för märsta.nu

Siktar på att vara med i Allsvenskan
Syriska landslaget har en del scouter ute i Europa och andra delar av världen för att kartlägga spelare. Flera från Sverige har tidigare representerat landslaget, bland annat George Moussan, numera i FC Arlanda. Den senaste samlingen var i Chile och där skulle Elias ha medverkat om det inte vore för läget i AFC United. Vad som händer för Elias i framtiden på klubblagssidan är oklart, han sitter på ett kontrakt och AFC avser flytta till Eskilstuna nästa säsong.
– Om det blir så att jag blir kvar i AFC till nästa år så har jag en väldigt spännande säsong framför mig med många nya utmaningar. Förhoppningsvis så kvalificerar vi oss till Allsvenskan.

Möjligheter även utomlands
Elias har tidigare även provspelat för klubbar i England, mest för erfarenhetens skull. En av fördelarna man har som spelare i AFC är att det finns kontakter med engelska klubbar. Elias berättar att det finns nya möjligheter till provspel i både England, Italien och Spanien.
– Jag ser fram emot en väldigt hektisk period framöver där jag kommer att vara med om väldigt mycket och även behöva ta svåra beslut. Men det är vad fotboll handlar om. Jag har även en stöttande familj och två nära vänner i George och Sleyman som alltid hjälpt mig och funnits för mig i svåra tider.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.