Elias Hadaya vid en fotbollsturnering i Sigtuna för några år sen. Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Elias kan få chansen i Syriens landslag

Målvaktstalangen Elias Hadaya från Märsta är på väg att provspela för Syriens landslag: - Jag har fått en inbjudan och det som är planerat är att jag inom snar framtid ska träna med laget och representera dem i matcher, berättar Elias för märsta.nu

Elias Hadaya är en del av Superettaledaren AFC Uniteds trupp. Därför var han tvungen att nyligen tacka nej till en inbjudan att testa med det syriska landslaget. Men det lär komma fler chanser:
– Jag har fått en inbjudan och det som är planerat är att jag inom snar framtid ska träna med laget och representera dom i matcher. Vilken landskamp är ännu inte klart, berättar han för märsta.nu

Siktar på att vara med i Allsvenskan
Syriska landslaget har en del scouter ute i Europa och andra delar av världen för att kartlägga spelare. Flera från Sverige har tidigare representerat landslaget, bland annat George Moussan, numera i FC Arlanda. Den senaste samlingen var i Chile och där skulle Elias ha medverkat om det inte vore för läget i AFC United. Vad som händer för Elias i framtiden på klubblagssidan är oklart, han sitter på ett kontrakt och AFC avser flytta till Eskilstuna nästa säsong.
– Om det blir så att jag blir kvar i AFC till nästa år så har jag en väldigt spännande säsong framför mig med många nya utmaningar. Förhoppningsvis så kvalificerar vi oss till Allsvenskan.

Möjligheter även utomlands
Elias har tidigare även provspelat för klubbar i England, mest för erfarenhetens skull. En av fördelarna man har som spelare i AFC är att det finns kontakter med engelska klubbar. Elias berättar att det finns nya möjligheter till provspel i både England, Italien och Spanien.
– Jag ser fram emot en väldigt hektisk period framöver där jag kommer att vara med om väldigt mycket och även behöva ta svåra beslut. Men det är vad fotboll handlar om. Jag har även en stöttande familj och två nära vänner i George och Sleyman som alltid hjälpt mig och funnits för mig i svåra tider.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.