Foto: Elgiganten
Här kommer Elgiganten att öppna

Elgiganten till Märsta-Öppnar om ett år

Elgiganten kommer att etableras i den så kallade Hundrastgården vid Circle K.

Elgiganten kommer till Märsta, man etablerar vid Circle K i den så kallade Hundrastgården. Bygget startar inom kort och invigning är planerad till 2021 i november.
– Förutom att det medför nya välbehövliga arbetstillfällen till vår kommun, blir Elgigantens etablering ett mycket välkommet tillskott till det befintliga kommersiella utbudet. Etableringen, centralt i kommunen, ger invånarna tillgång till produkter som man idag måste resa långt för att inhandla. Jag ser fram emot att hälsa Elgiganten välkommen till Sigtuna kommun, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.

Kommunen säljer marken för drygt 20 miljoner kronor. Först ska affären vinna laga kraft i fullmäktige 21 september.
– Vi är glada att Elgiganten vill etablera sig på denna centrala plats i kommunen. De har visat sig kunna motsvara kommunens önskan om en god gestaltning i blickfånget för våra invånare och besökare. Etableringen kommer bidra till att området upplevs som en trygg och trivsam plats. Byggnaden kommer att ha fasader av trä, få en ljus entré och förses med trädplanteringar, uppger Kristina Gewers, chef på stadsbyggnadskontoret.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.

Taxfree på Arlanda ofta dyrare än nätbutiker

Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.

SAS satsar på ny flygplansflotta

Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening