Det arrangerades Oscarsgala för Sätunaskolans elever, Sätuna Filmgala, som läraren Bob van den Eijkhof ligger bakom: - Sätunaskolans elever på fritids har under de senaste åren använt sig av bildmanus, greenscreen och iMovie för att producera egna kortfilmer, berättar Bob för märsta.nu
Elever från Sätunaskolan uppmärksammades i samband med Sätuna Filmfestival. Eleverna har under en tid arbetat med att göra egna filmer i iMovie. Iden föddes av läraren Bob van den Eijkhof efter att han deltagit i en inspirationsdag för kommunanställda. Han visade sedan film för eleverna på Sätunaskolan och fick klartecken att köra igång filmprojektet. – Eleverna satsade allt på att visa upp sina filmer denna dag, säger Bob.
Kan bli en tradition Filmerna visades upp på stora duken och efteråt delades blommor och priser ut av rektorn och Bob, utanför i foajén fanns det fest som på en riktig Oscarsgala. Barnen fick där visa upp sina filmmanus för föräldrar och skriva autografer tillkompisar samt demonstrera hur man jobbar med green screen, en teknik för att skapa film. Rektor för Sätunaskolan, Anneli Hultin, var också mycket nöjd med satsningen enligt Bob och det kan det kan bli en tradition för framtiden.
Kulturnyheter Höstmarknaden och Trygghetsdagen i Vattentornsparken i Valsta lockade i lördags över 3 000 besökare. Parken fylldes av marknadsbord, musik och mötesplatser för samtal, vilket gav en tydlig prägel av gemenskap.
Nöjesnyheter På lördagen hålls höstmarknad och trygghetsdag i Vattentornsparken i Valsta med försäljning, musik och möten med både myndigheter och politiker.
Märstafolket Mustafa som varit involverad i flera IT-företag i Märsta har nu anlitats som IT-lots för att hjälpa seniorer med deras digitala utmaningar.
Kulturnyheter I lördags arrangerades Feelgoodfestivalen på Sigtunastiftelsen och evenemanget lockade runt 40 författare samt en stor publik som tog del av seminarier, bokcirklar och samtal.
Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.
Kulturnyheter Den 1 september tas det första spadtaget för kultur- och aktivitetscentret vid Valsta torg. Bygget markerar starten på en ny mötesplats som efter en längre tids planering nu går in i byggfasen.
Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.
Kulturnyheter Två av Sveriges största namn inom hiphop, märstarapparen ADAAM och Greekazo, går nu samman och släpper sin första gemensamma EP Nya Skolans Ledare den 15 augusti.
Nöjesnyheter Det börjar närma sig Sigtuna Summer Squeeze och i år är det många kända artister som medverkar såsom Viktoria Tolstoy, Linda Bengtzing och Jens Hult.
Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.
Kulturnyheter Författarduon bakom den uppskattade Enshammarserien är tillbaka med en ny bok. Märstabon Emilie Wiklund är ena halvan av teamet som nu släpper Att fånga en tango – en vass och varm feelgoodroman om sorg, humor och modet att börja om.
Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.