Foto: Jamshid Jamshidi

Elev döms för sexuellt ofredande

En elev på en skola i kommunen döms för sexuellt ofredande av en skolkamrat.

En flicka anmälde en pojke för sexuellt ofredande efter att pojken ska ha satt sig på henne och gnidit sig mot henne, tagit henne på brösten och fört hennes huvud mot hans underliv. I samband händelsen ska pojken ha tagit fram sin mobil och filmat. Trots att flickan bad honom sluta både med rörelserna och filmandet så fortsatte han. En kompis till pojken ska även ha sagt ”vill du inte ligga med xxx, han är oskuld, det finns en toalett där borta”.

Kameraövervakning avgörande
Flickan polisanmälde händelsen och i samband med rättegången åberopade åklagaren videoövervakning som visade vad pojken hade gjort. Han ska nu betala skadestånd på 5000 kronor och döms till ungdomstjänst på 20 timmar.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening