Landets första helelektriska TMA-bil rullar ut på E4:an.Foto: Pressbild
Elektrifierade TMA-bil från Arlandastad
Björn Wallin Transport AB från Arlandastad har startat upp med elektrifierade TMA-fordon som bistår i samband med vägarbeten eller bärgningar.
Björn Wallin Transport AB har i över 30 år arbetat med transporter och säkerhet på vägarna. Specialiseringen är inom så kallade TMA-bilar, fordon som finns i samband med olyckor och vägarbeten på vägarna. Nu har företaget som har sitt säte i Arlandastad investerat i landets första elektrifierade TMA-Bil, en Volvo som levererats av Wist Last och Buss i Uppsala. – Att arbeta på våra svenska vägar har blivit mer och mer riskabelt under de senaste åren. Därför blir vår verksamhet än viktigare. Vi vill alltid försöka att arbeta så klimatsmart som vi kan, och därför känns det naturlig att vi nu går mot elektrifiering av vår flotta, säger Björn Wallin, ägare och grundare av Björn Wallin Transport AB.
Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.
Näringsliv På uppdrag av Swedavia ska Svevia genomföra VA-arbeten vid Arlanda flygplats. Projektet omfattar schaktning och förläggning av omkring fem kilometer dagvattenledningar vid bana 2.
Näringsliv Mileway satsar vidare i Märsta och utökar sin anläggning på fastigheten Märsta 15:7. Ett nytt avtal innebär både förlängning av ett befintligt hyresavtal och en utbyggnad på cirka 3 600 kvadratmeter.
Näringsliv Elias Callin, souschef på Rosersbergs Slottshotell, tog hem segern i juniorklassen i kocktävlingen Copper Skillet. Samtidigt kom köksmästaren Gustav Rahm på andra plats i seniorklassen.
Näringsliv Under 2025 reste totalt 24,3 miljoner personer till eller från Stockholms flygplatser, enligt den senaste statistiken från Newsworthy. Det är något fler än året innan, men fortfarande lägre än nivåerna före pandemin.
Näringsliv Swegreen etablerar en butiksodling på ICA Kvantum Märsta. Anläggningen tas i drift under våren och ska producera sallader och örter direkt i butiken – året runt.
Partner Det är lätt att ta siffrorna på vägskyltarna för givna. Du kör, du följer pilarna, och när du just börjat undra var du är står det ett exakt avstånd till nästa avfart mot Märsta, Sigtuna eller Arlanda.
Näringsliv Etableringen av Evroc i Arlandastad är en del av en större nordisk satsning på AI-infrastruktur. Tillsammans med Aixia och Opper ingår bolaget nu ett strategiskt samarbete inom initiativet Build Nordics AI.
Partner Den digitala transformationen har förändrat arbetslandskapet i Sigtuna kommun i grunden. För många invånare i Märsta, som tidigare dagligen pendlat mot Stockholm City eller Arlanda, har hemmakontoret blivit den primära arbetsplatsen.
Näringsliv En ny rapport från Mälardalsrådet visar att planerade infrastruktursatsningar i Stockholm–Mälarregionen kan ge samhällsnyttor på totalt 222 miljarder kronor. Enligt rapporten beräknas 12,7 miljarder kronor av nyttorna tillfalla Uppsala län.
Näringsliv Kvinnor är fortfarande i tydlig minoritet på vd-poster i Sigtuna kommun. Vid årsskiftet hade 23 procent av aktiebolagen med registrerad vd i kommunen en kvinna på posten, enligt statistik från Bolagsverket som sammanställts av Newsworthy.