Eldningsförbudet skärps-Tillåtet att grilla på egen tomt

Eldningsförbudet i länets 26 kommuner skärps nu från och med klockan 8 på fredagen.

Länsstyrelsen i Stockholm bar beslutat om ett skärpt eldningsförbud från klockan 8 idag fredag. Förbudet gäller tillsvidare med anledning av den senaste tidens värme och torka samt att det råder extremt hög brandrisk i skog och mark. Det innebär att det är förbjudet att elda, grilla och bränna med fast bränsle utanför sammanhållen bebyggelse.
– Det skärpta eldningsförbudet innebär även att det inte är tillåtet att grilla med fast bränsle vid allmänna fasta grillplatser. Däremot är det tillåtet att använda utrustning för matlagning som drivs med gas eller vätska, förutsatt att anordningen är utformad och placerad så att det inte finns risk för brandspridning, skriver Länsstyrelsen på sin hemsida.

Det är tillåtet att grilla på sin egen tomt förutsatt att anordningen är utformad och placerad så att det inte finns risk för brandspridning. Den som eldar är ansvarig för om något skulle gå fel.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.