Idag torsdag klockan 13 kommer eldningsförbud att utfärdas meddelar Räddningscentralerna i Stockholms län och Mitt.
Sigtuna kommun omfattas av eldningsförbudet som utfärdas idag klockan 13.00. Detta med anledning av den senaste tidens värme och torks vilket leder till hög brandrisk i mark och skog. Länsstyrelsen har i samråd med räddningstjänsterna och utifrån SMHI:s prognos beslutat om förbudet som gäller i hela länet.
Under eldningsförbudet är det förbjudet att elda, grilla och träna utanför sammanhållen bebyggelse. Men man får grilla på egen tomt om grillen är utformad och placerad så att det inte finns risk för spridning, man kan också få grilla på fasta platser på allmän plats. Med det menas en eldplats som är begränsad med brännbart material så att elden inte kan sprida sig.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.