Foto: Göteborg Energi

Elbilar blir allt vanligare i Sigtuna – Polestar ökar mest

Volvo fortsätter att vara det populäraste bilmärket i Sigtuna kommun.

Av de cirka 25 300 bilar som finns i kommunen står Volvo för 17 procent, vilket motsvarar 4 242 bilar – 129 fler än förra året. Tvåa är Volkswagen med 3 300 bilar. Totalt har antalet bilar i kommunen minskat något, med drygt 300 färre än förra året.

Samtidigt ökar elbilarna i Sigtuna. Bland de märken som växer mest procentuellt märks Polestar, med 77 registrerade bilar, en ökning med 93 procent jämfört med förra året. Även Tesla ökar i kommunen, med totalt 432 bilar, vilket är 92 fler än förra året och motsvarar cirka två procent av bilparken.

På nationell nivå står Volvo för en dryg femtedel av alla bilar i Sverige och är det vanligaste märket i 287 av landets 290 kommuner. Klassiska märken som Saab, Opel och Ford minskar däremot i antal, medan nya elbilsalternativ som Zeekr, Xpeng, Cupra och Polestar blir allt vanligare.

I Stockholms län är Volvo också det mest förekommande märket med omkring 215 500 bilar, följt av Volkswagen med 166 400 bilar.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.