Alliansgruppen firade på O´Learys.Foto: Daniel Iskander
Egen majoritet för Alliansgruppen
Alliansgruppen i Sigtuna kommun har skaffat sig egen majoritet i kommunfullmäktige efter söndagens val.
Socialdemokraterna gjorde ett katastrofval, det räckte inte med att byta ut Ibrahim Khalifa mot Marie Axelsson. Även om man juridiskt inte fällts för några oegentligheter blev väljarnas dom hård. (S) tappade hela sju mandat till 12 mandat, den rödgröna gruppen har 17 mandat då även Miljöpartiet backar medan Vänsterpartiet går upp ett mandat till tre mandat.
Alliansgruppen har 27 av 51 mandat. (SD) ökade men inte lika mycket som befarades, partiet ökade tre procent och två mandat men får inget inflytande den kommande mandatperioden.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.
Nyheter En kvinna i Sigtuna fick vänta i över fyra år på ett slutligt beslut om personlig assistans, trots upprepade domstolsbeslut till hennes fördel. Justitieombudsmannen riktar nu skarp kritik mot kommunens hantering, rapporterar SVT.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.