Efterlängtad seger för Märsta IK – avgjorde på övertid
Märsta IK tog en efterlängtad seger i helgens match mot Procyon i Division 4 Uppland. Slutresultatet skrevs till 3–1 efter ett dramatiskt avslut där två mål på övertid säkrade tre poäng.
Märsta tog ledningen redan i första halvlek genom Miguel Cordova Rozas, men gästerna från Uppsala kvitterade i den 67:e minuten. När matchen såg ut att gå mot ett oavgjort resultat klev hemmalaget fram. På tilläggstid nätade först Mass Khan och sedan Musa Rachow Yacob, vilket innebar lagets andra seger för säsongen.
Vinsten innebär att Märsta IK lämnar jumboplatsen i tabellen och nu ligger på tionde plats. Nästa match spelas på nationaldagen, den 6 juni, då laget möter Börje borta.
golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.
kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.
Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.
Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.
Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.
Handboll Douglas Sköld stannar i Skånela IF. Klubben meddelar att man kommit överens om en kontraktsförlängning med linjespelaren, som kliver upp från utvecklingslaget till A-truppen inför kommande säsong.
Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.
Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.
kampsport Kim Taekwondos elitlag var i helgen i Kristianstad för att delta i den internationella världsrankingtävlingen Swedish Open G1, samtidigt som klubbens nästa generation tävlade i Dupnitsa Open i Bulgarien.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.