Foto: Daniel Iskandar

Efter Vikingahallen – Vaccinbussar kan trafikera kommunen

Trots personalbrist och lägre intresse för vaccinering i kommunen kommer Vikingahallen att användas som central till och med oktober ut.

Sigtuna kommun som hyr ut Vikingahallen till Ally meddelar att vaccineringen där kommer att pågå oktober ut. Därefter kommer vaccineringen i kommunen att ske på annan eller andra platser om inget oförutsett inträffar. Region Stockholm ser över andra alternativ, som bussar, enligt Sigtuna kommun. Innan dess är det inte aktuellt att byta lokal, detta trots att det råder personalbrist och att Ally stängt i flera dagar fram till 1:a september.

Argumenten för att fortsätta i kommunen som tidigare är för att vaccinationsgraden hos de yngre visat sig lägre i Sigtuna kommun än på andra platser och det är därför viktigt med en inarbetad och väletablerad plats för vaccinering.

Ally kommer troligtvis från nästa vecka att erbjuda vaccinering för 16-17-åringar vilket man inte kunnat göra tidigare. Vikingahallen ligger bra till strategiskt för det med närheten till Arlandagymnasiet bland annat.

B-hallens yta fungerar för att vaccinera mellan 1500-1600 i veckan vilket kräver utrymme för väntande och för den som ska vänta efter sprutan samt att man kan hålla avstånd. Slutligen avser man inte byta eftersom det tar tid att få en ny lokal samt få den godkänd av Region Stockholm.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.