Kommunen hoppas förhindra fler brott med IR-kamerorFoto: Arkiv
Efter attackerna – Nu får stationen kameror
Sigtuna kommun kommer att sätta upp IR-kameror kring Märsta station som bara på kort tid drabbats av flera incidenter.
Så sent som i söndags drabbades Pressbyrån i Märsta av ett väpnat rån då en man med kniv och pistol gick in och tilltvingade sig en okänd summa pengar. Sigtuna kommun har flera gånger genom åren ansökt om att få kameraövervaka området men fått nej av Länsstyrelsen.
Nu kan man dock ta saken i egna händer genom att sätta upp IR-kameror (Infraröda kameror). Dessa kräver inga tillstånd: – Vi ser och har länge sett behovet av kameraövervakning, försökt att få det men fått avslag. Nu har vi hittat ett bra alternativ. Vi ger oss aldrig när det gäller trygghetsfrågorna, säger Ibrahim Khalifa (S), kommunstyrelsens ordförande i ett pressmeddelande.
Fem kameror med så kallad intelligent teknik kommer att sättas upp kring området för att göra det tryggare. Med kamerorna hoppas man kunna förhindra eller stoppa pågående händelser. Kamerorna kommer att ha en smart mjukvaruteknik som känner av när de ska larma till larmcentralen som sedan bedömer händelsen. Kamerorna kommer via högtalare att kunna ge ut meddelanden om att exempelvis väktare är på väg. Kostnaden för kamerorna är beräknad till strax under en halvmiljon kronor.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.