Efter 18 döda – ”Stormen är här”

- Stormen är här, det budskapet gav hälsa- och sjukvårdsdirektören Björn Eriksson i samband med en pressträff på onsdagskvällen.

Efter att 18 personer av avlidit det senaste dynet i regionen på grund av coronaciruset så kallade Hälso- och sjukvårdsförvaltningen till pressträff.
– Jag liknade den här smittan vid en storm tidigare i veckan. Nu kan jag säga att stormen är här, sade hälso-och sjukvårdsdirektören Björn Eriksson, till SVT.

Totalt har 37 personer avlidit i länet på grund av viruset och 1070 är konstaterat smittade. 111 av dessa har smittats bara det senaste dygnet enligt SVT. Pressen på vården uppges vara otroligt hög och Eriksson säger att det är en unik medicinsk utmaning.
– Jag får frågan om vad vi behöver. Mest akut just nu är två saker: dels tillräckligt med skyddsutrustning, dels att ha bemanning för den ökande kapaciteten, uppgav Eriksson för SVT Stockholm.

Eriksson vädjar till alla med sjukvårdsutbildning att bidra så mycket de kan, han vände sig till nyexaminerade och de som lämnat branschen eller gått i pension. Pensionerade som alltså är under 70 år. 6500 personer i länet har testats och 65 patienter ligger på intensiven. Antalet smittade över 70 har också ökat markant. Hur långt man kommit i stormen visste inte Eriksson men man är beredda att gå upp till katastrofläge. I ett sådant läge kan det komma att förvärras inom vården sade han.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening