Pierre Cengiz-EdstrandFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Edstrand anmäls för förskingring
Miljöpartiet i Stockholm polisanmäler Pierre Cengiz-Edstrand för förskingring, rapporterar Expressen under lördagen.
Enligt Pontus Tengby, pressamordnare på MP Stockholm, har Pierre Cengiz-Edstrand utfört olovliga transaktioner med partiets pengar, rapporterar Expressen. Med anledning av det har man polisanmält Cengiz-Edstrand. Expressen uppger att det rör sig om 180 000 kronor. – Som distriktsavdelning har vi gjort det vi bör göra. Men nu måste ändå polisutredningen få ha en gång, säger Pontus Tengby till tidningen.
Pierre Cengiz-Edstrand som utsatts för hård press av (MP) i Stockholm och till sist uteslöts efter att han hoppat av skriver följande i ett sms till märsta.nu: – Senaste draget från distriktsstyrelsen är anklagelser om förskingring. Distriktet har polisanmälan mig för förskingring av 180.000kr från partikassan. Trots att denna anmälan ännu inte är behandlad har man medvetet tipsat en journalist på Expressen som idag har publicerat en artikel i ämnet.
Enligt Cengiz-Edstrand kommer han att vidta rättsliga åtgärder mot detta som han kallar ärekränkning och förtal mot honom personligen. Så sent som i torsdags var han en del av majoriteten som klubbade igenom budgeten i fullmäktige.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.
Notiser En man i 25-årsåldern som arbetar på Arlanda står åtalad efter att ha utnyttjat sitt passerkort för att följa sin flickvän till gaten, trots att han själv inte skulle resa.
Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.
Notiser Under sommaren har ambulanssjukvården i Stockholms län präglats av personalbrist och fordon som stått stilla. Som en del i att förbättra situationen har Region Stockholm köpt in 27 nya ambulanser som tas i bruk i oktober, rapporterar SVT Stockholm.