Ebba Busch-Thor och Andreas Carlsson med handlarna Conny och AnetteFoto: KristdemokraternaSamtal med en ordningsvaktFoto: Kristdemokraterna
Ebba Busch-Thor besökte ICA Kvantum
Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch-Thor var i Märsta under fredagen för att träffa ICA-handlare Conny Holmlund: - Den som härjar i en butik ska kunna portas. Punkt slut. Nu driver vi på för att S inte ska lägga den här frågan i långbänk, kommenterar Ebba Busch-Thor via Instagram.
Ebba Busch-Thor var på ICA Kvantum under fredagen tillsammans med Kristdemokraternas rättspolitiske talesperson Andreas Carlson som även är vice ordförande i Justitieutskottet. Besöket föranleddes av att ICA Kvantum uppmärksammats under det senaste åren av branschorganisationerna Svensk Handel och Svenskt Näringsliv för problemet med snatterier.
Vädjar om hjälp Budskapet från handlare Conny Holmlund till Ebba Busch-Thor och Andreas Carlson var ”Hjälp oss”. Conny och Anette som driver butiken tillsammans berättade om dagliga hot och stölder enligt ett inlägg på Instagram från Ebba Busch-Thor. – En fruktansvärt påfrestande situation för medarbetarna. I den här butiken har de blivit utsatta för mordhot och sedan haft besök av samma person dagen därpå. Utan att det får konsekvenser från rättsväsendet. Så kan vi inte ha det, skriver Ebba Busch-Thor i inlägget.
Vill se fler poliser Nu vill hon driva på för fler poliser som har tid att beivra brott. Säkerhetsfrågor för handeln beräknas kosta 11 miljarder om året och det stjäls för 6 miljarder årligen i butikerna. – Den som härjar i en butik ska kunna portas. Punkt slut. Nu driver vi på för att S inte ska lägga den här frågan i långbänk.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.