Ebba Busch-Thor och Andreas Carlsson med handlarna Conny och AnetteFoto: KristdemokraternaSamtal med en ordningsvaktFoto: Kristdemokraterna
Ebba Busch-Thor besökte ICA Kvantum
Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch-Thor var i Märsta under fredagen för att träffa ICA-handlare Conny Holmlund: - Den som härjar i en butik ska kunna portas. Punkt slut. Nu driver vi på för att S inte ska lägga den här frågan i långbänk, kommenterar Ebba Busch-Thor via Instagram.
Ebba Busch-Thor var på ICA Kvantum under fredagen tillsammans med Kristdemokraternas rättspolitiske talesperson Andreas Carlson som även är vice ordförande i Justitieutskottet. Besöket föranleddes av att ICA Kvantum uppmärksammats under det senaste åren av branschorganisationerna Svensk Handel och Svenskt Näringsliv för problemet med snatterier.
Vädjar om hjälp Budskapet från handlare Conny Holmlund till Ebba Busch-Thor och Andreas Carlson var ”Hjälp oss”. Conny och Anette som driver butiken tillsammans berättade om dagliga hot och stölder enligt ett inlägg på Instagram från Ebba Busch-Thor. – En fruktansvärt påfrestande situation för medarbetarna. I den här butiken har de blivit utsatta för mordhot och sedan haft besök av samma person dagen därpå. Utan att det får konsekvenser från rättsväsendet. Så kan vi inte ha det, skriver Ebba Busch-Thor i inlägget.
Vill se fler poliser Nu vill hon driva på för fler poliser som har tid att beivra brott. Säkerhetsfrågor för handeln beräknas kosta 11 miljarder om året och det stjäls för 6 miljarder årligen i butikerna. – Den som härjar i en butik ska kunna portas. Punkt slut. Nu driver vi på för att S inte ska lägga den här frågan i långbänk.
Nyheter Trafikverket har beslutat att Märsta station ska byggas om för 1,4 miljarder kronor. Ombyggnaden ingår i den nya nationella planen för infrastruktur och syftar till att modernisera stationen och öka kapaciteten i tågtrafiken.
Nyheter Regeringens förslag om sänkta socialbidrag väntas slå hårdast mot familjer med många barn. I Sigtuna kommun handlar det om omkring tio familjer som kan påverkas när de nya reglerna införs, enligt Socialstyrelsens statistik.
Nyheter Efter några år med minskat intresse ökar antalet som tar jägarexamen igen i Sigtuna kommun. Under 2023 tog 17 personer jägarexamen, vilket är tre fler än året innan, enligt newsworthy.se.
Notiser När fyrfackssystemet infördes blev hundratals avfallskärl över. Nu får de nytt liv i Ukraina, där Sigtuna Vatten & Renhållning och flera grannkommuner bidrar till återuppbyggnaden av avfallshanteringen i staden Vinnytsia.
Blåljus Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Politik Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.