Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Två till sjukhus efter olycka på E4 vid Måby

Under eftermiddagen inträffade en trafikolycka norr om Måby varpå två personer fördes till sjukhus.

Två personer fördes till sjukhus med ambulanshelikopter efter en trafikolycka på E4 i södergående riktning, strax norr om trafikplats Måby. En av personerna bedömdes vara allvarligt skadad, medan skadeläget för den andra var oklart. Efter olyckan var endast ett körfält öppet för trafik under räddningsarbetet.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 14.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.