Dyrare att flyga när flyget ställer om till koldioxidfritt
Professor Stefan Gössling vid Linnéuniversitetet i Växjö föreslår att flyget kan ställa om med dyrare flygbiljetter efter Coronapandemin.
Stefan Gössling, professor i turismvetenskap vid Linnéuniversitetet, menar att den pågående coronapandemin kan vara en möjlighet för flyget att ställa om. detta genom att successivt byta ut fossila bränslen. – Att ställa om flygtrafiken skulle bli en stor vinst för klimatet. Det som behövs är en massiv politisk insats för att göra det möjligt, säger han i ett pressmeddelande.
Den minskade efterfrågan kan leda till att flygtrafiken ställer om enligt forskarteamet inom turismvetenskap som tittat på olika modeller för hur en omställning skulle kunna gå till. Bland annat kan fossila bränslen bytas ut mot syntetiska, vilket är drivmedel som inte skapas av råolja. För de kommande 30 åren med en omställning så kan man visa att efterfrågan inom flyget kommer att öka successivt. En av anledningarna är att flygbiljetterna också blir dyrare under tiden flyget ställer om till koldioxidfritt bränsle. – Flygtrafikens omställning är nödvändig för att minska utsläppen och sakta in klimatförändringarna. Det är också vad som krävs för att nå de mål som flera av världens länder satt till framtiden – att vara koldioxidneutrala, uppger Gössling
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.