Coronafallen i kommunen mer än fördubblades den gångna veckan och 20 personer är konstaterat smittade.
På två veckor har hela 29 personer smittats av covid-19, 20 av dessa smittades under vecka 41. Trenden är tydlig i både kommunen och länet med ökning för tredje veckan i rad. Vecka 41 var i samma nivå som under sommaren då 21 var konstaterat smittade vecka 27. Hittills under pandemin har 474 personer smittats av det nya coronaciruset i kommunen.
Sett till 100 000 invånare är det 59 nya fall de senaste två veckorna. Sett till befolkningen har Sigtuna drabbats på en genomsnittlig nivå i jämförelse med andra kommuner, totalt är det 970 fall per 100 000 invånare.
På regionnivå är det 1500 fall vecka 41, tre personer vårdas på intensiven och en är konstaterad avliden till följda av covid-19.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.