Samtalen till SOS-Alarm ökar under Valborgskvällen: - Valborg är en av våra tuffaste storhelger under året då många människor är i rörelse och fler råkar illa ut, säger Sarah Hummerdal, pressansvarig på SOS-Alarm.
Förra året ringdes det in nästan 6000 gånger till SOS-Alarm under Valborgskvällen och natten. Det ör 50 procent fler samtal än en vanlig måndag-tisdag: – Valborg är en av våra tuffaste storhelger under året då många människor är i rörelse och fler råkar illa ut. Många unga har sin alkoholdebut under valborg vilket i kombination med öppna eldar och fler som grillar märks i samtalen till 112, säger Sarah Hummerdal, pressansvarig på SOS Alarm.
Det vanligaste samtalet handlar om alkoholrelaterade vårdbehov, andra samtal kan handla om bråk och slagsmål, brännskador, bränder och fyrverkeriskador. SOS-Alarm konstaterar att det är torrt i stora delar av landet och att eldning avråds i Stockholms län. Man uppmanar allmänhet att vara försakat i samband med eldning och grillning samt att man följer råd och anvisningar från räddningstjänst, kommuner och landsting.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.