Foto: Jamshid Jamshidi

Dubbla olyckor under lördagen

Två olyckor inträffade i kommunen under lördagen.

Med kort varsel inträffade två olyckor i kommunen. En bil körde av vägen nära Rosersberg på lördagseftermiddagen. En person som gick förbi trodde att föraren var berusad och ringde polisen, rapporterar UNT. Föraren försökte komma tillbaka på vägen men misslyckades. Polisen, ambulansen och räddningstjänsten kom till platsen. Räddningstjänsten behövdes inte och kunde snart åka iväg. Föraren greps sedan misstänkt för rattfylleri.

Vid den andra olyckan som inträffade på Midgårdsvägen körde en personbil av vägen. Föraren klarade sig utan skador och vägen behövde inte stängas av. En bärgare kallades till platsen för att bärga bilen enligt UNT.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.