Marie Axelsson och Talla AlkurdiFoto: Socialdemokraterna
Du ska inte tvingas in i lotteri
Du som patient ska inte tvingas in i ett vårdlotteri, utan ska kunna lita på att all vård håller en hög kvalitet oavsett om den drivs av regionen eller privata utförare. Var finns valfriheten för den vars vård läggs ned på grund av bristande lönsamhet?
Moderaterna har varit ansvariga för sjukvården i regionen i 16 år, med tiden har man blivit alltmer oförmögen till att se brister och problem. Lösningen de presenterar för framtiden är mer av samma. Vi Socialdemokrater är inte förvånande över bemötandet från Moderaterna. När barnmorskor och sjuksköterskor demonstrerade under 2021 kallades de för ”proffsdemonstranter” av Irene Svenonius. Moderaterna bör inte demonisera motparten varje gång kritik lyfts. Sjukvården i region Stockholm förtjänar bättre.
Samtidigt som Region Stockholm har ett stort underskott på sjuksköterskor har 2 av 3 nyanställningar sedan 2008 varit administratörer, handläggare eller chefer. Anställningarna av sjuksköterskor har varit långt under behovet som funnits i Stockholm. Arbetsmiljön för personalen har på många mottagningar blivit ohållbar samtidigt som vita fläckar på vårdkartan tvingar medborgare att åka långt för vård.
Valfriheten är inte hotad och tvärt emot vad Moderaterna försöker argumentera om, är det en självklarhet att man ska kunna välja sin vårdcentral eller barnavårdscentral. Resultatet av Moderaternas styre är att stora delar av länet idag saknar grundläggande sjukvård, har långa väntetider på akuten och underfinansierade sjukhus och vårdcentraler. Moderaterna har förlorat den demokratiska kontrollen över vården i regionen. Den tänker vi Socialdemokrater ta tillbaka.
Valet 2022 Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L) har suttit vid makten sedan 2014: - Jag känner att jag skulle vilja fortsätta att göra mer, säger hon till märsta.nu
Valet 2022 Kommunvalet är långt ifrån räknat dock har Gill Brodin (C) gett ett tydligt besked redan i valdebatten att det inte blir något samarbete med Sverigedemokraterna: - Det är en omöjlighet, sa hon på partiets valvaka.
Valet 2022 Moderaterna har valvaka tillsammans med några av partierna i kommunledningen på O`Learys: - Känslan lokalt är bra. Vi har levererat under valrörelsen trots pandemin och krig i Ukraina. Vi har haft en otrolig valrörelse och nu är det upp till väljarna, sa Holst.
Valet 2022 Socialdemokraterna håller valvaka på Västra Bangatan och efter att Valundersökningar presenterats var det optimistiskt även för ett lokalt majoritetsskifte: - Jag har en bra känsla, vi har haft 5288 dörrsamtal och träffat många som röstade blått som nu röstar på oss, säger Marie.
Valet 2022 När vallokalerna stänger kommer rösterna att räknas och alla som förtidsröstat kommer att få sina valsedlar räknade i den vallokal som man tillhör.
Valet 2022 Marie Axelsson mötte väljarna på Valdagen med rosor. Kampanjandet är lagt åt sidan nu är det fokus på att få kommuninvånare att komma till vallokalen: - Under valrörelsen har jag mött flera hundra kommuninvånare och berättelser om både framgångar och motgångar, men oavsett berättelse har den gemensamma nämnaren handlat om en kommun vi bygger upp tillsammans, som står upp för den lilla människan.
Valet 2022 Utanför S:t pers vallokal stod veteranen i politiska sammanhang Marcus Brixskiöld och delade ut valsedlar: - Demokratin fungerar som bäst när människor använder sin röst utifrån vad man själv vill, sa Marcus till märsta.nu
Valet 2022 märsta.nu bevakar Valdagen i Sigtuna kommun. Håll dig uppdaterad i flödet från klockan 8 på morgonen när vallokalerna öppnar till stängning klockan 20.00.
Valet 2022 Fyra år och hundratusentals kronor av skattebetalarnas pengar men ännu ingen budget från Sverigedemokraternas sida: - Det blev en kupp, sa Rune Öhlund, ordförande i märsta.nu:s valdebatt.
Valet 2022 Efterfrågan har varit stor på ValExtra på en del platser i kommunen och det är nu påfyllt på många utdelningsställen. Du kan även läsa tidningen som PDF!
Valet 2022 Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark (S) besökte Märsta för andra gången inom loppet av några veckor och denna gång var det Mamma United som fick besök.
Valet 2022 Moderaternas rättspolitiske talesperson Johan Forsell besökte Märsta Centrum under fredagen och lovade i samband med besöket kraftig mot kriminalitet med 50 nya poliser till Sigtuna kommun.
Valet 2022 Trafiksituationen förbi Stora Gatan öster om busstorget anses vara problematiskt och oppositionsrådet Marie Axelsson (S) uppmärksammade situationen tillsammans med kringboende.