Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Drygt 7000 anmälda brott i kommunen

Antalet anmälda brott i kommunen ökade med cirka 200 stycken under 2019.

Brottsförebyggande rådet har släppt de preliminära siffrorna över antalet anmälda brott förra året. Där framgår att 7028 brott polisanmäldes vilket är en ökning med 244 stycken jämfört med 2018.

Av statistiken framgår att antalet fall av misshandel ökade från 471 stycken till 541 stycken, antalet fall av sexualbrott minskade från 92 till 86 och att bort mot person totalt sett gick upp från ca 1400 till 1500 anmälda brott. Stöld och rån minskade från 2175 stycken till 1823 samtidigt som skadegörelse gick upp från 1054 till 1125 stycken.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening