I Regionen var det bara 416 nya fall av covid-19 mellan 4-7 juni.
Region Stockholm meddelade under tisdagen att det var 416 nya fall av covid-19 i samtliga kommuner mellan 4-7 juni. 110 stockholmare vårdar på sjukhus med covid-19 och sedan 4 juni har ytterligare fem avlidit: – Antalet konstaterade fall är relativt lågt och vi har 37 färre patienter med covid-19 vid våra sjukhus jämfört med förra tisdagen. Vi fortsätter att öka takten på vaccinationerna i takt med att vaccintillgången ökar. Den här veckan öppnar ytterligare tre vaccinationsmottagningar. Det är viktigt att så många som möjligt har ett fullgott vaccinationsskydd till hösten för att minska risken för att covid-19 ska få fäste i länet igen, säger tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör Johan Bratt.
I morgon torsdag kommer siffrorna på kommunnivå för Sigtuna kommun. Omkring 110 kommuninvånare har avlidit med covid-19 under pandemin, 2 av 3 hade antingen hemtjänst eller bodde på särskilt boende.
Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.