Rådhuset i Sigtuna arrangerar Pride-vigslar 1 augustiFoto: Sigtuna kommun
Drop-in-vigslar med Pride-tema i Sigtuna rådhus
Fredagen den 1 augusti arrangerar Sigtuna kommun drop-in-vigslar med HBTQI+-tema i det lilla rådhuset vid Stora torget. Vigslarna hålls mellan klockan 12.00 och 15.30, med sista vigselstart klockan 15.00.
Det är tredje gången kommunen genomför ett drop-in-evenemang med HBTQI+-tema. Syftet är att erbjuda ett alternativ för de par som planerat att gifta sig under Stockholm Pride och som önskar en annan plats för ceremonin. Vigselförrättare är kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson, som även hade rollen vid fjolårets drop-in-vigslar. Vigseln är kostnadsfri. Par som vill gifta sig behöver ta med giltig legitimation, intyg om hindersprövning och vigselbevis. Två vigselvärdar finns på plats och kan vid behov ställa upp som vittnen.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.