Under natten drabbades Arlanda av drönarlarm vilket stängde flygplatsen ett par timmar.
Vid 01-tiden beslutade Luftfartsverket att stänga Arlanda efter att fyra drönare siktats nära flygplatsen rapporterar Aftonbladet. Polisen inledde en jakt på drönarna med hjälp av helikoptrar och patrullbilar. Samarbete med andra myndigheter, inklusive Försvarsmakten, påbörjades, och en förundersökning om flygplatssabotage och brott mot skyddslagen inleddes.
Arlanda öppnades igen vid 03:30, men det är oklart vad som hände med drönarna. Under tiden omdirigerades flera flygplan till andra flygplatser, inklusive Skavsta, Göteborg och till och med Finland. Ett SAS-plan som landade på Skavsta möttes av brandbilar efter att ha deklarerat nödläge på grund av låg bränslenivå, men landningen gick utan problem.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.