1:a augusti i år blev det återigen tillåtet att flyga drönare utan tillstånd, men just kring Sigtuna kommun och norra Stockholm krävs speciella tillstånd för att ens få lyfta en meter från marken.
Många kanske tror att det är fritt fram att köra drönare nu när man lagändrat från 1:a augusti igen. Lagändringen gällde drönare med kamera. Men i princip går det inte att flyga drönare över huvud taget norr om Stockholm, i Stockholm samt i Sigtuna kommun.
Arlandas luftområde sträcker sig strax norr om Rotebro i söder till några mil norr om Knivsta samt i höjd med Sigtuna i väster till omkring Riala (Norrtälje) i öster. Inom den zonen krävs alltid tillstånd för att flyga med drönare. Så den som vill flyga en drönare i kommunen får tänka om, drönaren får inte ens lämna marken om du befinner dig i Sigtuna stad, Märsta, Rosersberg eller kring Arlanda. Enda området som inte omfattas av drönarförbud är västra Sigtuna, väster om Garnsviken.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.