William Karlsson får gratulera Alex Ovechkin till segernFoto: Skärmdump/nhl.tv

Drömsäsongen är över för Karlsson

Drömsäsongen för Vegas och William Karlsson tog slut i natt efter att Washington vunnit med 4-3 och 4-1 i matcher.

William Karlsson var inne på två mål, varav ett i powerplay, men hans Vegas tappade ledning 3-2 i tredje till förlust med 4-3. Därmed är säsongen över för Karlsson och Vegas. Washington tog sin första Stanley Cup och William Karlsson fick gratulera en av tidernas bästa målskytt Alex Ovechkin till sin efterlängtade Stanley Cup-seger.

Karlsson noterades för sju mål i slutspelet men gick mållös de sista fyra. Hans säsong är inget annat än en succé med 43 mål i grundserien. Nu väntar en sommar där han ska förhandla kontrakt med Vegas och han är förstacenter i laget. Experter uppskattar att han kan få mellan 5-7 miljoner dollar per säsong.

Det enda som kan hålla ner hans lön är att det genom åren dykt upp ”one hit wonders” som haft en säsong och därefter fått ett mångmiljonkontrakt för att sedan inte längre leverera. Oavsett vilket så ska Wille ha betalt och det lär inte vara tippa om han får ett 3-5 årskontrakt med i snitt 5 miljoner dollar per säsong. Vegas har utrymme att knyta honom till sig och han är en av publikfavoriterna i staden.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening