William Karlsson får gratulera Alex Ovechkin till segernFoto: Skärmdump/nhl.tv

Drömsäsongen är över för Karlsson

Drömsäsongen för Vegas och William Karlsson tog slut i natt efter att Washington vunnit med 4-3 och 4-1 i matcher.

William Karlsson var inne på två mål, varav ett i powerplay, men hans Vegas tappade ledning 3-2 i tredje till förlust med 4-3. Därmed är säsongen över för Karlsson och Vegas. Washington tog sin första Stanley Cup och William Karlsson fick gratulera en av tidernas bästa målskytt Alex Ovechkin till sin efterlängtade Stanley Cup-seger.

Karlsson noterades för sju mål i slutspelet men gick mållös de sista fyra. Hans säsong är inget annat än en succé med 43 mål i grundserien. Nu väntar en sommar där han ska förhandla kontrakt med Vegas och han är förstacenter i laget. Experter uppskattar att han kan få mellan 5-7 miljoner dollar per säsong.

Det enda som kan hålla ner hans lön är att det genom åren dykt upp ”one hit wonders” som haft en säsong och därefter fått ett mångmiljonkontrakt för att sedan inte längre leverera. Oavsett vilket så ska Wille ha betalt och det lär inte vara tippa om han får ett 3-5 årskontrakt med i snitt 5 miljoner dollar per säsong. Vegas har utrymme att knyta honom till sig och han är en av publikfavoriterna i staden.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.